Конспекти уроків 5 клас

Клас: 5 клас
Тема: Зима у барвах і звуках (презентація)
Мета: навчальна – навчити обґрунтовувати власне розуміння специфіки змісту творів музичного та образотворчого мистецтва; висловлювати судження про взаємозв’язок музично-інтонаційних та візуальних образів; наводити приклади емоційно-образного співзвуччя музичних та візуальних творів; характеризувати відмінності програмної та непрограмної музики;
розвивальна – формувати здатність сприймати та інтерпретувати твори музичного і образотворчого мистецтва, аналізувати та співставляти музичні і візуальні образи; ознайомити з найкращими взірцями світового музичного, образотворчого мистецтва, творчістю Г. Свиридова, А. Вівальді; засвоїти спеціальну термінологію;
виховна - виховати естетичний смак учнів засобами найкращих взірців світового музичного і образотворчого мистецтва та власне емоційне ставлення до них.
Тип уроку: урок подачі нового матеріалу
Наочність та обладнання: А. Вівальді. «Зима» із циклу концертів «Пори року» (слухання); Г. Свиридов. Фрагмент «Співа зима, агукає» з кантати «Поема пам'яті Сергія Єсеніна» (слухання); О. Янушкевич. «Біла казка» (розучування); Й. Бокшай. «Зима» (сприймання); І. Грабар. «Лютнева блакить» (сприймання), відео-, фото-фрагменти. Музичний інструмент (фортепіано), компютер, проектор.
Ключові терміни: візуальні мистецтва, концерт, програмна і непрограмна музика, пейзаж (в музичному і образотворчому мистецтві).
Час уроку: 45 хвилин
Структура уроку:
1.     Організаційний момент.
2. Повторення пройденого матеріалу: перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань.
3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
4. Повідомлення нового матеріалу.
5. Закріплення і узагальнення знань.
6. Підведення підсумків уроку.
7. Домашнє завдання.
8. Оцінювання.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Привітання; готовність до уроку; хто відсутній
Учитель. Доброго дня, діти. Ось і настав час, коли ми зустрілися знов. Скрізь панує свято. Скоро завершуються новорічні свята, але до наступного року ми ще будемо згадувати ті дива, що принесла нам зима.
2. Повторення пройденого матеріалу:
       перевірка домашнього завдання -
Учитель. Минулого уроку ви отримали домашнє завдання, в якому треба було проявити свої творчі якості, підібравши репродукції картин, фотографії чи малюнки, які зображували б красу зимової природи (учні представляють свої роботи);
       актуалізація опорних знань -
Учитель. Як яскраво навкруги! Скрізь панує свято. Як же чудово, коли сніг сиплеться на землю з неба, вкриваючи все скрізь білою ковдрою. (Бесіда про новорічну, святкову музику. Музичні враження учнів). Яка музика вас вразила, залишила незабутні відчуття? Про яку музику ви хотіли б розповісти? (Відповіді учнів).
3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
Учитель. З нашої бесіди я зрозуміла, що ви дуже сильно любите зиму. І я її теж люблю (слайд І, ІІ презентації «Зима у барвах і звуках»). Тема нашого уроку «Зима у барвах і звуках». Епіграфом до уроку я вибрала вірш українського поета М. Рильського (слайд ІІІ презентації «Зима у барвах і звуках»):
Густими барвами земними
Він застеляє полотно,
І чим рясніш воно цвістиме,
Тим довше житиме воно.
М.Рильський. «Художник»
(слайд ІV презентації «Зима у барвах і звуках». Відео: пісня «Сніг пухнастий» - слухання і перегляд)
4. Повідомлення нового матеріалу.
Учитель. Нещодавно ми дізналися про багатий і різноманітний світ мистецтва, про взаємозв'язок музики й мистецтва слова, музики й кіномистецтва, а також довідалися про те, що ці види мистецтва доповнюють і збагачують один одного. Чи ж пов'язані між собою музика та образотворче мистецтво, чи доповнюють і збагачують вони одне одного? Спорідненість візуальних мистецтв (живопису, архітектури, скульптури) з музикою не така очевидна, як музики з літературою. Проте ця спорідненість усе-таки існує, оскільки музика відобра­жає не тільки те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо, відчуваємо. Засоби виразності музичного й образотворчого мистецтва також мають спільні точки дотику. Саме із цим ми й будемо знайомитися під час уроків. Послухайте вірш, присвячений дивовижній красі зими (слайд V презентації «Зима у барвах і звуках»).
Зима — найтихіша пора, найтихіша.
Природа в глибокому сні.
Тому все навколо стає ще рідніше,
Дорожче й миліше мені.
Немає пташок, щоб красу прославляти,
Метеликів, бджілок нема.
А холод й людей заганяє до хати.
Ну що тут поробиш? Зима!
А всюди так чисто, красиво, казково,
Все іній пухнастий вкрива...
Так тихо і гарно, ну просто — чудово!
Замріяна казка жива!
                            Надія Красоткіна
Учитель. Уявіть, що ви не звичайні діти, а справжні художники! Яку картину можна намалювати до цього поетичного твору? (Відповіді учнів).
Уявіть, що ви — композитори. Яку музику можна створити за змістом цього вірша? Опишіть її словами і спробуйте скласти власну мелодію. (Відповіді учнів). (Слухання концерту «Зима» із циклу концертів «Пори року»                          А. Вівальді).
На нашому уроці ми послухаємо концерт «Зима» з циклу програмних концертів для скрипки та струнного оркестру «Пори року». Це найпопулярніший програмний твір італійського композитора XVIII—XIX ст. Антоніо Вівальді (слайд VІ презентації «Зима у барвах і звуках»).
Антоніо Вівальді (1678—1741) — видатний італійський композитор, скрипаль, диригент. В історію музики він увійшов як творець жанру сольного інструментального концерту. Серед 220 концертів для скрипки з оркестром, написаних композитором, найбільшої популярності набув чотири частинний цикл «Пори року». Створений майже 300 років тому, він і сьогодні звучить у скрипковому виконанні, а також у перекладі для органа й навіть для електро скрипки. Що ж являє собою жанр концерту та програмна музика? (слайд VІІ презентації «Зима у барвах і звуках»).
         Концерт (від латин, concerto — змагаюся) — великий музичний твір для одного інструмента, що виконується в супроводі оркестру.
         Програмна музика — це інструментальна музика, створена за певним сюжетом, що відображається в її назві.
Літературний сюжет музичних творів надає їм більш деталізованої програми. Які інші програмні твори ви можете пригадати? (Відповіді учнів).
         Непрограмна музика — це твори, що не мають художніх назв та літературного сюжету.
         Послухайте фрагмент концерту «Зима» А. Вівальді. Зверніть увагу на зображальність музики, характер її звучання (слайд VІІІ презентації «Зима у барвах і звуках» ).
Слухання концерту «Зима» А.Вівальді (відеофрагмент).
Учитель. Який пейзаж «намалювала» музика — спокійну, засніжену рівнину, веселий танок сніжинок чи сувору пісню зимових вітрів? Визначте характер твору? (Відповіді учнів).
Учитель. Концерт «Зима» є вершиною художньої зображальності. У ньому напрочуд майстерно відображена пронизлива зимова холоднеча, завивання вітру, катання на ковзанах. В епіграфі до цього концерту є такі рядки: «...під поривами крижаного вітру все живе тремтить у снігу». Побутує думка, що композитор сам склав ці вірші, аби якомога яскравіше показати зміст музики. Доповідь учня. Антоніо Вівальді родом із Венеції. Його батько був музикантом — скрипалем в оркестрі собору св. Марка. Антоніо був першим із шести дітей у сім'ї та єдиним з них, хто став музикантом. Навчившись віртуозної гри на скрипці у відомих педагогів, Антоніо Вівальді став, однак, священиком і майже водночас викладачем консерваторії. Він відомий як неперевершений скрипаль-віртуоз, талановитий композитор і педагог. Музика Антоніо Вівальді та Георгія Свиридова яскраво й поетично «змальовує» зимові пейзажі. Такий «музичний живопис» дозволяє нам, слухачам, більш глибоко та емоційно сприймати навколишній світ.
(Сприймання картини І. Грабаря «Лютнева блакить»). (Слайд ІХ презентації «Зима у барвах і звуках»).
Учитель. Розгляньте репродукцію картини російського художника Ігоря Грабаря «Лютнева блакить». Якою зиму зобразив художник? Які фарби використав? Порівняйте характер і настрій картини І. Грабаря та музики                  А. Вівальді. Чи схожі ці пейзажі — образотворчий та музичний? (Відповіді учнів).
Учитель. Захоплений зимовими пейзажами, закоханий у дивовижну красу зими, композитор Георгій Свиридов написав низку музичних творів на зимову тематику. З-поміж них привертає увагу фрагмент «Співа зима, агукає» з кантати «Поема пам'яті Сергія. Єсеніна» (слухання фрагменту «Співа зима, агукає» з кантати «Поема пам'яті Сергія Єсеніна» композитора Г. Свиридова).
Учитель. Поема — це жанр, що прийшов у музику з літератури. У музичному мистецтві поемою називають невелику ліричну п'єсу вільної побудови або великий симфонічний, хоровий чи вокально-симфонічний твір. Вокальна «Поема пам'яті Сергія Єсеніна» (кантата) для солістів, хору та оркестру написана на вірші відомого російського поета Сергія Єсеніна. Композитор працював над нею з особливим натхненням і створив її всього-на-всього за два тижні! Поема складається з 10 частин. В основу другої частини твору покладений вірш «Співа зима, агукає».Послухайте фрагмент та уявіть, про що може «співати» зима (Слухання фрагмента «Співа зима, агукає»).
Учитель. Які звуки «зимової музики» ви почули у творі? Чому для зображення шуму вітру, завивання хурделиці композитор обрав саме хоровий спів? (Відповіді учнів).
Учитель. У музиці відчутні елементи зображальності, живе відчуття зимової завірюхи, зимової стихії, своєрідний музичний пейзаж.
         Пейзаж— це жанр образотворчого мистецтва, основним предметом зображення якого є природа.
Надзвичайно виразне та контрастне звучання музики, її безупинний розвиток та яскрава зображальність обумовлені змістом віршованого тексту (слайд Х презентації «Зима у барвах і звуках»).
Учитель. Розгляньте репродукцію картини «Зима», автором якої є український художник Йосип Бокшай. Опишіть зимовий пейзаж, створений художником. Чи схожа картина за змістом, настроєм, характером на музику
Г. Свиридова? (Відповіді учнів). (Слайд ХІ презентації «Зима у барвах і звуках»).
Георгій Васильович Свиридов (1915—1998) — видатний російський композитор. Серед його творчого доробку є різні жанри вокальної музики — музичні комедії, кантати, хори, хорові поеми, пісні тощо.
Йосип Йосипович Бокшай — відомий український художник (1891—1975). Він народився на Закарпатті, навчався у Будапештській Академії образотворчих мистецтв, є одним з організаторів першої на Закарпатті художньої школи.
Розучування пісні O. Янушкевич «Біла казка»                                                              з музичної казки «Новорічне свято в черепахи».
Знайомство з піснею. Слухання пісні. (Слайд ХІІ презентації «Зима у барвах і звуках»).
Учитель. Про що розповідається в пісні? Як слова та музика створюють святковий, піднесений характер пісні?
Розучування першого куплету пісні. (У ході розучування вчитель звертає увагу на мелодичну та ритмічну повторність).( Слайд ХІІІ презентації «Зима у барвах і звуках»).
Учитель. Якою постає у вашій уяві «Біла казка»? Заплющте очі й спробуйте уявити картину, створену піснею. Якою ви бачите композицію та колорит уявної картини? (Відповіді учнів).
5. Закріплення і узагальнення знань.
Учитель. Які враження склала на вас музика, що звучала сьогодні на уроці? Якій темі вона присвячена? Назвіть види мистецтва, які належать до візуальних. Назвіть відмінності між програмною та не програмною музикою. Які з творів ми називаємо пейзажами? З якими мистецькими творами-пейзажами ви познайомились? Чи являється концерт А.Вівальді «Пори року» програмним твором? Обґрунтуйте, будь ласка.
6. Підведення підсумків уроку.
Учитель. Порівняння образів музичного та образотворчого мистецтва за допомогою «внутрішнього слуху» або «внутрішнього бачення» дає нам змогу розвивати свою творчу уяву, глибше сприймати навколишній світ крізь призму мистецьких творів. Спорідненість візуальних мистецтв (архітектури, скульптури, живопису) з музикою не є настільки очевидною, як, наприклад, музики й літератури. Проте ця спорідненість існує, оскільки музика відображає не лише те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо, відчуваємо.
7. Домашнє завдання. Слухати музику за власним вибором. Відтворити зміст музичних творів, що звучали на уроці, за допомогою засобів живопису.

8. Оцінювання
Клас: 5 клас
Тема: Музика «малює» пейзаж (відеофрагмент 1, 2, 3)
Мета: навчальна - закріпити поняття «пейзаж», визначити особливості відтворення образів природи у музиці в зіставленні з зображенням пейзажу в живописі; навчити порівнювати музичні та візуальні образи у втіленні ними життєвих явищ; познайомити з характерними рисами творчості Ю. Щуровського;
розвивальна - розвити вміння логічно мислити, аргументувати свої думки, судження, виявляти зв’язки музики з образотворчим мистецтвом через споріднені емоційні настрої;
виховна - виховати інтерес до творів музичного, образотворчого мистецтва, до природи; естетичний смак засобами творів національного мистецтва, спрямованість на прекрасне, естетичне.
Тип уроку: урок закріплення знань, навичок. умінь
Наочність та обладнання: Ю. Щуровський. «Після перегляду Куїнджі» (слухання); О. Янушкевич. «Біла казка» (розучування); А. Куїнджі. «Місячна ніч на Дніпрі» (сприймання); К. Моне. «Враження. Схід сонця» (сприймання), відео-, фото-фрагменти. Музичний інструмент (фортепіано), комп’ютер, проектор.
Ключові терміни: імпресіонізм у мистецтві, кольорова гама, звукова палітра, динаміка, звучний колір, ритм, композиція.
Час уроку: 45 хвилин
Структура уроку:
1.     Організаційний момент.
2. Повторення пройденого матеріалу: перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань.
3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
4. Повідомлення нового матеріалу.
5. Закріплення і узагальнення знань.
6. Підведення підсумків уроку.
7. Домашнє завдання.
8. Оцінювання
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Музичне вітання; готовність до уроку; хто відсутній.
2. Повторення пройденого матеріалу.
♪ Перевірка домашнього завдання
Учитель. Під час підготовки до уроку, вам треба було спробувати відтворити зміст музичних творів, що звучали на уроці, за допомогою засобів живопису. З якими музичними враженнями, малюнками, ілюстраціями ви прийшли на урок? З якими мистецькими творами ви познайомились з моменту нашого попереднього уроку?
(учні діляться враженнями та представляють підготовлений матеріал)
Актуалізація опорних знань.
Тести:
§  Яким образам була присвячена музика, що звучала на минулому уроці?
а) патріотизму;
б) матері;
в) природи.
§  Назвіть види мистецтва, які належать до візуальних.
а) музика;
б) література;
в) образотворче мистецтво;
г) кіно.
§  Назвіть відмінності між програмною та не програмною музикою.
а) наявність або відсутність художньої назви;
б) звучання у виконанні оркестру або хору;
в) наявність певної кількості части.
§  Які твори ми називаємо пейзажами?
а) це ті твори, що зображують людину;
б) це ті твори, що зображують природу;
в) це ті твори, що зображують сцени битви.
§  З якими мистецькими творами-пейзажами ви знайомилися на уроках?
а) Й.Бокшай «Зима»
б) І.Грабар «Лютнева блакить»
в) В. Васнєцов «Літній день»
г) І. Левітан «Осінній пейзаж»
§  Чи являється концерт А.Вівальді «Пори року» програмним твором?
а) так;
б) ні.
3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
Учитель. Послухайте фрагмент з учнівського твору і дайте відповідь на питання, про що розповідається в творі?
         Настала зима. Прийшла зі своїми морозами, снігами, завірюхами. Вже середина січня. Сьогодні ясний зимовий день, сонце світить сліпуче яскраво. Навколо все білим-біло: м'який пухнастий сніг рівним шаром покрив землю. Сніг всюди: на лавках, на дахах будинків, на деревах. Дерева стоять у снігу, немов яблуні в цвіту. Білі-білі. І тільки де-не-де видніються червоні кетяги горобини. Під ряботинням багато пташиних слідів. Шосе скинуло з себе білосніжний наряд, і здається, що дорога чорної змією звивається між високими будинками в білосніжних шапках. Люди кудись поспішають, залишаючи на снігу ланцюжки своїх слідів, які переплелися між собою. А хлопці з радісними криками спускаються на санках з пагорба: їм і в мороз весело. А сніг блищить на сонці, іскриться і переливається (відповіді учнів).
Учитель. Тема нашого уроку «Музика малює пейзаж». Під час уроку  ми закріпимо поняття «пейзаж», визначимо особливості відтворення образів природи у музиці в зіставленні з зображенням пейзажу в живописі; навчимося порівнювати музичні та візуальні образи, познайомимося з характерними рисами творчості Ю. Щуровського, продовжимо розвивати вміння логічно мислити, аргументувати свої думки, судження, виявляти зв’язки музики з образотворчим мистецтвом через споріднені емоційні настрої.
4. Повідомлення нового матеріалу.
Учитель. Милуватися красою природи можна вічно! І жива, і нежива природа завжди манять до себе людей, чарують та спонукають виразити свою любов у фарбах, словах та звуках музики.
Засоби виразності музичного та образотворчого видів мистецтва мають спільні точки дотику: в образотворчому мистецтві вживають вираз «кольорова гама», а в музичному — «звукова палітра»; голосну силу звуку (динаміку) в музиці іноді називають «яскравим звуком», а в живописі присутній термін «звучний колір». Спільними є також поняття «ритм», «композиція».
Слід зазначити, що вражати композиторів і надихати їх на написання музичних творів може не тільки жива природа. Існує чимало прикладів, коли поштовхом для створення музики були твори живопису. Так, після знайомства композитора Ю. Щуровського з картиною А. Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі» з'явився чудовий музичний твір «Після перегляду Куїнджі».
Є дуже цікава історія, пов'язана з картиною «Місячна ніч на Дніпрі». Коли художник подав на виставку свою картину «Місячна ніч на Дніпрі», деякі глядачі звинуватили його в тому, що він заховав за полотном ліхтар. Ніхто не міг збагнути, як митцю вдалося зробити так, що місяць світить, наче справжній, а художники побачили в картині використання особливих секретних фарб для зображення місячного сяйва.
Погляньмо на картину, що надихнула композитора на створення п'єси «Після перегляду Куїнджі» (демонстрація картини А.Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі»).
Автор картини - Архип Куїнджі, живописець-пейзажист, педагог, який жив на межі XIX—XX ст., був майстром колірних ефектів. Поєднання кольорів на його картинах вражає, так само як і поетичне відображення картин природи. У своїх творах він намагався відобразити найвиразніші за поєднанням кольорів стани природи. Його «Місячна ніч на Дніпрі» — це ніби дихання поетичної душі художника. Яке враження справила на вас картина? Якою є композиція картини, її кольори? Як ви думаєте, якою має бути музика, написана під враженням перегляду цієї картини? (Відповіді учнів).
Слухання п'єси «Після перегляду Куїнджі» Ю. Щуровського (слухання поєднується з відео фрагментом № 1 «Після перегляду Куїнджі»)
Учитель. Як «почув» живопис композитор? Чим картина «Місячна ніч на Дніпрі» надихнула його на створення музики? Чи допомагає музика глибше зрозуміти зміст картини? Чи належить цей твір до програмної музики? (Обґрунтуйте свою відповідь). Порівняйте музичну палітру Ю. Щуровського та виражальні засоби картини А. Куїнджі (колорит, композиція, засоби виразності).
         Колорит (італ. colorito, від латин, color колір) — гармонійне поєднання кольорів як один із найважливіших засобів виразності у творах образотворчого мистецтва.
Колорит може бути теплим (червоні, жовті, оранжеві тони) і холодним (сині, зелені, фіолетові), спокійним і напруженим, яскравим і тьмяним.
Доповідь учня. Автором п'єси «Після перегляду Куїнджі» є відомий український композитор минулого століття Юрій Щуровський. Цю п'єсу він створив під враженням від художньої виставки в Музеї російського мистецтва в Києві, де його зачарували твори російського живописця Архипа Куїнджі. Насамперед, Юрія Щуровського вразили світлові ефекти, що створювали атмосферу особливої загадковості та казковості в пейзажах художника. Так і народилася п'єса «Після перегляду Куїнджі», в якій композитор музичними фарбами створив свій фантастичний пейзаж із прим­хливими, ілюзорними образами, що ніби тануть у кінці твору.
Робота з картками
Картка 1. Французьке слово «пейзаж» означає вид, країна, місцевість, краєвид. Таку саму назву має один з найпопулярніших жанрів образотворчого мистецтва.
Картка 2. У живописі та графіці в пейзажах найчастіше змальовують природу — ліс, луки, річку, море... А ще буває архітектурний пейзаж — художнє зображення міських краєвидів, архітектурних комплексів.
Картка 3. Пейзажем називають художнє зображення природи не лише у живописних, а й у літературних творах. Скільки чудових поетичних і прозових рядків присвячено, наприклад, красі рідного краю!
Картка 4. Пейзаж може існувати і в музиці! Недарма видатний італійський живописець, скульптор, архітектор і вчений Леонардо да Вінчі (1452—1519) називав музику «сестрою живопису». До речі, геніальний художник сам складав музичні твори.
Картка 5. Музика, як натхненний художник, може «намалювати» те, що ми бачимо у навколишньому світі. І тоді у звуках оживають картини снігової заметілі та яскраві барви весняного сонця, прозорі акварелі нічної річки й чітка графіка сумних осінніх дерев..
Картка 6. Так музика «малює» свій, особливий звуковий пейзаж. Іноді музичний твір народжується під враженням від справжнього живописного пейзажу. Тоді у звуковому полотні оживають не лише картини природи, а й настрій, думки, почуття художника (перегляд відео № 2 «Пейзаж»).
Учитель. Розгляньте репродукцію картини «Враження. Схід сонця» французького художника Клода Моне і подумайте над питаннями: Чи можна назвати цей твір пейзажем? Що зображено на картині? Порівняйте художні образи картини К. Моне та А. Куїнджі та музичного твору Е. Гріга «Ранок».
Сприймання картини К. Моне «Враження. Схід сонця» та п’єси «Ранок» Е. Гріга (відео № 3 «Клод Моне. Враження. Схід сонця) (Відповіді учнів).
Розучування пісні «Біла казка» О. Янушкевич на слова М. Ясакової.
Розспівування

Разом заспівай, ніжно заспівай, дружно заспівай, пісеньку вивчай.

Сім братів-кольорів в королівстві кольорів. Кожен кольором керує, в королівстві королює.
Розучування (вчитель звертає увагу на чистоту інтонування, дихання, правильну дикцію та артикуляцію, фразування та виразність в пісні. Слідкує за інтонацією під час виконання довгих тривалостей у приспіві).
Учитель. Якою ви уявляєте «Білу казку»? Спробуйте уявити пейзаж, створений піснею. Як би ви його відобразили в малюнку? (Відповіді учнів)
5. Закріплення і узагальнення знань.
Учитель. Які враження склала на вас музика, що прозвучала на уроці? Знайдіть пари, поєднавши стрілками слова із лівого та правого стовпчиків.

Як відомо, голоси інструментів мають свій окрас, тембр. Перегляньте картку і визначте картинку-пару до кожного інструмента.

6. Підведення підсумків уроку
Учитель. Образи природи — пейзажі — може змалювати не лише твір образотворчого мистецтва, а й музика. І в той час, коли звуки і фарби зливаються, то в уяві слухача виникають незвичайні нові образи, породжені музикою і яскравими барвами образотворчого мистецтва. У творчості українського композитора Ю. Щуровського значне місце посідає програмна музика. П’єса «Після перегляду Куїнджі» - яскравий приклад музичного пейзажу, в якому композитор музичними фарбами створив свій фантастичний пейзаж із примхливими, ілюзорними образами, які непомітно тануть вкінці твору.
7. Домашнє завдання. Підібрати музичні, живописні або літературні твори, що належать до жанру пейзажу.
8. Оцінювання.

УРОК 19
Тема. Музичні та живописні марини
Мета.
Навчальна
-         Визначити особливості відображення в мисте­цьких творах морських пейзажів (марин).
Пізнавальна
-         Розви­вати уяву, творчі здібності, образно-асоціативне мислення учнів.
Виховна
-         Виховувати інтерес та естетич­не ставлення до природи (моря), творчості мари­ністів.
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: компютер, проектор, фортепіано.
ХІД УРОКУ
1.     Організаційний етап уроку.
2.     Актуалізація опорних знань учнів.
Інтуїтивна сторінка
Тема нашого уроку близька кожному з вас, але я не назву її зараз. Для того, щоб дізнатися,про що ми будемо говорити сьогодні,  треба використати власну інтуїцію. Ви переглянете відео та спробуєте назвати тему, яка буде провідною на нашому уроці.
Перегляд відео №1 «Стихія»
Відповіді учнів
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети уроку.
Запитання до учнів.
  Чи може музика зобразити морський пейзаж так, як живопис?
  Чи співзвучні настрій, характер творів живопису та музи­ки, пов'язаних із морем?
4. Вивчення нового матеріалу
Прослухайте музичний твір відомого російського композитора М.А.Римського-Корсакова та поміркуйте над слідуючими питаннями:
  Чи відповідає музика програмній назві «Окиян — море синєє»?
  Який образ моря створив композитор?
  За допомогою яких засобів музичної виразності композитор досяг задуманого образу?
Слухання вступу до опери «Садко» («Окиян — море синєє»)
Відео№2
Виявлення вражень. Відповіді на питання
Учитель. В опері «Садко» здійснюється заповітна мрія голов­ного героя — співака-гусляра, відомого персонажа народних би­лин: помандрувати морем у далекі невідомі країни. Оркестровий вступ до опери змальовує безмежну велич і спокій морської стихії. Ця велич та урочистість простежується і в назві вступу — «Оки­ян — море синєє».
Музичне зображення моря зустрічається у творчості багатьох композиторів. З-поміж них особливе місце посідають морські пейзажі у творчому доробку видатного російського композитора XIX ст. Миколи Римського-Корсакова .
Доповідь учнів:
Море приваблювало Миколу Римського-Корсакова із самого дитинства, так само, як і музика, навіть більше. Музична обдаро­ваність майбутнього композитора проявилася дуже рано — його навчали музики із шести років, а невдовзі він почав писати власні твори. Доля поєднала обидва захоплення юнака. Він закінчив Морський кадетський корпус у Петербурзі, став морським офіце­ром, але це не заважало йому вдосконалювати свою майстерність піаніста й композитора за допомогою талановитих педагогів. Свої враження від величної та мінливої морської стихії під час далеких плавань композитор з неабиякою майстерністю відтворив у мор­ських музичних картинах — в операх «Казка про царя Салтана», «Садко», симфонічній сюїті «Шехерезада», у романсах.
Марина (італ. marina від латин, marinus — морський) — твір пейзажного живопису, в якому зображено море, морський краєвид.

5 Вокально-інтонаційна робота
Морські пейзажі ми можемо зустріти і у піснях. Прикладом цього може служити пісня «Небо у воді». Прослухайте її та розкажіть про свої враження від слухання пісні.
-         Слухання
-         Виявлення вражень учнів
-         розспівування
-         розучування
6. Знайомство з творчістю І.Айвазовського
(Доповідь учнів)
Учень 1
Морські пейзажі видатного художника XIX ст., живописця-мариніста Івана Айвазовського зажили всесвітньої слави. Більшу частину свого життя художник прожив у Феодосії. Окрім худож­ницької діяльності, він був відомий своїми талантами архітектора, поета, музиканта, археолога. Як справжній патріот своєї Вітчиз­ни, Айвазовський брав участь у бойових походах Чорноморського флоту під командуванням адмірала Володимира Корнілова під час Кримської війни.

Учень 2
Який же творчий доробок художника? Які його картини стали найбільш відомими?
Майстерність Івана Айвазовського — результат великого працелюбства, глибоких професійних знань та постійних спостережень за природою. Упродовж життя художник створив близько шес­ти тисяч картин. Він дуже часто демонстрував колегам свою май­стерність: починав і повністю завершував картину у їхній присут­ності. Інколи митець міг упоратися із цим за півтори-дві години.
 Розгляньмо  картини Івана Айвазовського. Які почуття вони викликають?
Сприймання картин (відео №3)
Відповіді учнів.
Як майстерно художник зобразив далечінь неба та морські хвилі. Ілюзія простору, повітря створюється завдяки майстерному поєднанню рисунка з кольором як темних та похмурих відтінків, та і світлих ніжних кольорів. Ми ніби чуємо спокій­не дихання величної морської стихії.
Запитання до учнів.
  Чи співзвучні настрій і характер «морського пейзажу» М. Римського-Корсакова та марин І. Айвазовського?
  Чим запамятаються вам полотна видатного мариніста?
7. Підсумок уроку.
Запитання до учнів.
  Які враження залишилися у вас після слухання вступу до опери «Садко»?
  З якими картинами у жанрі морського пейзажу ви познайо­мились?
  Як називають такий морський пейзаж?
  Що допомагає нам зрозуміти особливості, зміст музичних, художніх творів?
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

8. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором. Намалювати море. Підготувати віршова­ний опис моря або репродукції картин.

9. Організаційний момент
Клас: 5 клас
Тема: Героїчні образи в мистецьких творах.
Мета: навчальна - встановити особливості розкриття героїчних образів у творах різних видів мистецтва, визначити характерні риси музичного (симфонічного) розвитку в симфонії № 2 О. Бородіна;
розвивальна - познайомити учнів з героями давньоруських народних билин, розвити творчу уяву, память та логічне мислення;
виховна - виховувати інтерес, повагу до героїчного минулого слов'янських народів, почуття мужності, героїзму, любові до рідної землі.
Тип уроку: урок поглиблення знань, навичок. умінь.
Наочність та обладнання: О.Бородін «Богатирська симфонія» (слухання). В. Васнєцов «Богатирі» (сприймання), відео, фото фрагменти,                                М. Гайворонський «Йде січове військо»(розучування), комп’ютер, проектор, фортепіано.
Ключові терміни: епос, героїчні образи, билини, симфонія, січове стрілецтво.
Структура уроку:
1.     Організаційний момент.
2. Повторення пройденого матеріалу: перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань.
3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
4. Повідомлення нового матеріалу.
5. Закріплення і узагальнення знань.
6. Підведення підсумків уроку.
7. Домашнє завдання.
8. Оцінювання
Хід уроку:
1. Організаційний момент. Музичне вітання; готовність до уроку; хто відсутній.
2. Повторення пройденого матеріалу.
         ♪ Перевірка домашнього завдання
Учитель. Під час підготовки до уроку, ви працювали над добіркою творів мистецтва, які б відображали життя та побут козацького війська або розкривали б картини життя народних співців – кобзарів. З якими музичними враженнями, малюнками, ілюстраціями, прозовими або поетичними рядками ви прийшли на урок? З якими мистецькими творами ви познайомились з моменту нашого попереднього уроку? (учні діляться враженнями та представляють підготовлений матеріал)
Актуалізація опорних знань.
Учитель. Які враження склала на вас музика, що звучала на минулому уроці? Розгляньте таблицю та знайдіть пару:

                                


Розгляньте таблицю та визначте вид мистецтва, що не належить до візуальних:


3. Мотивація уроку: повідомлення теми, мети, задач.
Учитель. Про сміливих героїв вели ми розповідь на минулому уроці, пишалися їх перемогами та сумували через поразки. Мріяли про незалежність нашої держави. А тепер прийшов час поринути в часи далекі, але не забуті. І приходять на думку слова славного гусляра:
«Ой вы, гой еси, богатыри да святорусские,
Аи седлали вы коней добрых,
Да стояли вы за веру и Отечество,
И поклон вам от Руси и во веки веков»
Учитель. Впевнена, що ви здогадалися (відповіді учнів). Так, справді, мова піде про славних та непереможних синів землі руської, славних богатирів! (Слайд І презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Учитель. (Слайд ІІ презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»). Тема нашого уроку «Героїчні образи в мистецьких творах». Під час уроку ми встановимо особливості розкриття героїчних образів у творах різних видів мистецтва, визначимо характерні риси музичного (симфонічного) розвитку в симфонії № 2 О. Бородіна, познайомимося з героями давньоруських народних билин.
4. Повідомлення нового матеріалу.
Учитель. Буває так, ми довго роздивляємося картину, і вона ніби оживає в нашій уяві, і здається, ніби починає звучати мелодія. Чуєш, як щебечуть ластівки, готуючи гніздечко для маленьких ластівят, десь далеко ламаються гілки та насторожено зітхають квіти. Або буває зовсім навпаки. Знайома музика починає перетворюватися на яскраві живі картини. Саме так задумав композитор Олександр Порфирійович Бородін свою другу симфонію, яка пізніше отримала назву «Богатирська». Ми ніби бачимо Іллю Муромця, Добриню Нікітіча та Мікулу Селяниновича. Чуємо їх мову, пісні, бачимо їх на пиру та в поході (слайд ІІІ презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Доповідь учня. Олександр Порфирійович Бородін (1833—1887) — видатний російський композитор, учений-хімік, педагог, диригент, музичний критик. Він відомий як творець музичного епосу: опери, симфонії та романсу. Які ж теми приваблювали композитора? Його музична творчість здебільшого пов'язана з народними сказаннями, розповідями про героїчні подвиги народу. Найвідоміші твори композитора — опера «Князь Ігор» та Друга симфонія — присвячені історії рідного краю. У музиці О. Бородіна ніби оживають сторінки минулого, старовинні народні билини та видатні історичні постаті — славетний князь Ігор, билинний співець Боян, сміливі й мужні богатирі...
Недарма за Другою симфонією міцно закріпилася назва «Богатирська», яку їй дав відомий музикознавець В. Стасов. Ця назва стала крилатою. З нею і увійшла симфонія до скарбниці світового музичного мистецтва (слайд ІV презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Учитель. Симфонія – це великий циклічний твір, написаний для симфонічного оркестру та складається з чотирьох частин. Кожна із частин «Богатирської симфонії» має свою назву:
І - Зібрання Богатирів
ІІ - Ігри Богатирів
ІІІ - Пісня Бояна
ІV - Пир Богатирів (слайд V презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Учитель. Прослухайте фрагмент з І частини симфонії та дайте відповідь на наступні питання: Який образ створила «Богатирська мелодія»? Скільки образів можна визначити в І частині?Дайте характеристику цим образам? Якими ви уявляєте богатирів? Опишіть їх. (Слайд VІ-ХІІІ презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»). (Слухання експозиції І частини Симфонії № 2).
Учитель. У першій частині симфонії зображено, за висловом композитора, «зібрання російських богатирів». Їхню могутню, велетенську силу змальовує мужня, сувора, рішуча «богатирська» мелодія. Вона звучить у низькому регістрі у виконанні струнних інструментів в унісон. Яку картину намалювала у вашій уяві друга тема експозиції? (Відповіді учнів).
Учитель. Друга тема першої частини — лірична, світла, широка й простора, як народна пісня. Це — музичний образ безмежних полів і дрімучих лісів, чарівної природи та величної землі, на якій народилися, виросли й змужніли велетні-богатирі. Ці дві теми — мужня та лірична — покладені в основу експозиції першої частини симфонії.
Сприймання картини «Богатирі» В. Васнецова (слайд ХІV презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Учитель. Розгляньте репродукцію картини «Богатирі» видатного російського художника Віктора Васнєцова (1848—1926). Хто зображений на передньому плані картини? Якими постають перед нами славні богатирі? Опишіть колорит пейзажу, зображений на картині. Чи співзвучна ця картина музиці Симфонії № 2 О. Бородіна? Чи доповнюють вони одна одну? Чи згодні ви з тим, що обидва твори об'єднує тема любові до Батьківщини, тема величі й могутності народу? (Відповіді учнів).
Учитель. Завітаймо разом до віртуальної картинної галереї, в якій представлені роботи Віктора Васнєцова. (Віртуальна галерея - перегляд фільму «Васнєцов»)).
Учитель. Чим запамятаються вам картини відомого російського художника В. Васнєцова? (Відповіді учнів).
Вокально-інтонаційна робота (слайд ХV презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»).
Учитель. Так багато пісень оспівують красу та славні подвиги народних героїв. А які з них пісні відомі вам? (Відповіді учнів). Побудуйте виконавський план пісні (робота в групах). Які почуття викликає ця пісня? Як її слід виконувати — як танець чи як марш? Чому саме так? Обґрунтуйте свою відповідь.
Розспівування

Разом заспівай, ніжно заспівай, дружно заспівай, пісеньку вивчай.

Я козак, ти козак,я вояк і ти вояк, щоб в бою стояти мужньо, ми повинні бути дружні.
Виконання пісні «Йде січове військо» М. Гайворонського. (Вчитель активізує увагу учнів на диханні, фразуванні, дикції та виразності при виконані пісні).
Учитель. Що ви знаєте про січові пісні? (Відповіді учнів).
Учитель. Стрілецькі пісні - це пісні, які були створені та побутували серед січових стрільців під час національно-визвольної боротьби українського народу. Зі зброєю в руках виборювала незалежність України національно свідома молодь, яка в серпні 1914 року організувала військо Українських січових стрільців. Це були справжні патріоти, лицарі честі та людської гідності. Серед січових стрільців було багато студентів і гімназистів - у майбутньому письменників, композиторів, художників, лікарів, юристів. Тож вільні хвилини вони присвячували творчості, залишивши нащадкам безцінний скарб - стрілецькі пісні. (Слухання пісні «Гей, ви, стрільці січовії» у виконанні капели бандуристів ім. Г. Майбороди). (Виявлення вражень учнів).
5. Закріплення і узагальнення знань (слайд ХVІ презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»). Назвіть музичні твори, що прозвучали на нашому уроці? Чим схожі образний зміст «Богатирської теми» О. Бородіна та картини В. Васнєцова «Богатирі»? Розгляньте музичні інструменти і уявіть, що ви – композитори. Які з цих інструментів ви б використали для створення образу богатирів?

Рухаючись шаховим конем, назвіть картини В. Васнєцова.

(«Літаючий килим», «Царівна-жаба», «Альонушка»).
Про які події розповідається в пісні «Йде січове військо»? Назвіть прізвище автора пісні, рухаючись за годинниковою стрілкою.

Чи з'явилось у вас бажання відобразити свої враження від прослуханої музики за допомогою кольорів? Які б фарби ви використали? Хлопчики, чи виникло у вас бажання стати схожими на богатирів? Бути такими ж сміливими і мужніми? (відповіді учнів).
6. Підведення підсумків уроку.
Учитель. (Слайд ХVІІ презентації «Героїчні образи в мистецьких творах»). Кожна епоха народжує нових героїв. Але незмінними залишаються ті якості, які цінувалися завжди – це честь,мужність, справедливість, відвага, шляхетність та любов до рідної землі. Саме такі образи представлені в симфонії № 2 російського композитора О. Бородіна.
7. Домашнє завдання. Слухати І, ІІ, ІІІ, ІV частини симфонії № 2                 О. Бородіна (за власним вибором). За бажанням відтворити в малюнках зміст, характер звучання музики. Підібрати ілюстрації, вірші на богатирську, героїчну або січову тематику.
8. Оцінювання.

Немає коментарів:

Дописати коментар